Lazer Kesim Nedir?

Demir, bimetal, alüminyum, paslanmaz ve metal malzemeleri kesmek için tercih edilen ve genel olarak endüstriyel üretim için kullanılan teknolojiye lazer kesim adı verilmektedir.
Lazer kullanılarak yapılan kesim işlemi optik aracılığıyla yüksek güç kullanılarak oluşturulan lazer kesim, birçok amaç için kullanılabilmektedir. Ancak genel olarak alüminyum plakaları kesmek amacıyla kullanılmaktadır.
Yumuşak alüminyum plakaların lazer kesim ile kesilmesi son derece gerekli ve önemlidir. Çünkü lazer kesim, paslanmaz çelik, alüminum veya demir plakaların ölçülerine göre mükemmel kesim kalitesi sağlamaktadır.
Farklı boyutlarda, kalınlıkta ve karmaşık şekilli metal ve alüminyum plakaların çok küçük bir kenar genişliği ile detaylı bir şekilde kesilmesini mümkün kulmktadır.

Lazer kesimin diğer metal kesme yöntemlerine göre daha avantajlıdır. Öncelikle hassasiyeti çok daha iyidir. Lazer kesimle çok küçük parçalarda kesim işlemi yapılabilmektedir. Çünkü lazer ışınları işlem sırasında bir aşınmaya uğramaz ve tüm kesimleri belirlenen ölçüde standart olarak keser. Lazer kesim sistemlerinin ısıdan etkilenmemesi nedeniyle kesilen malzemenin kesim sonrasında bozulma riski çok düşüktür.